Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak twierdzą – tego z nich oczekują klienci kupujący mieszkania.

Reklama: Kontrola dostępu Bydgoszcz

Deweloperzy budują zamknięte osiedla, bo – jak twierdzą – tego od nich liczą klienci kupujący mieszkania. Ale pojawiły się firmy, które temu stylowi próbują się przeciwstawić. Co oferują w zmian? 

Klienci podkreślają, że jednym z kluczowych aspektów przemawiających za wyborem osiedla o charakterze zawartym jest poczucie komfortu oraz bezpieczeństwa. Obserwując ruchy i wzrost osiedli zawartych w Stanach Zjednoczonych, możemy spodziewać się, że natomiast w Polsce ich popularność wzrośnie.

Właśnie Stany Związane są kolebką zamkniętych osiedli. W południowych stanach powstawały one głównie z wiedzą o osobach starych. Chodziło o podanie im większego bezpieczeństwa. Z kolejce w północnej części świata osiedla zamknięte wykonywane są dla kobiet korzystających nieodpartą potrzebę manifestowania swojego sukcesu. Tamtejsze ogrodzone kompleksy domowe są synonimem powodzenia, luksusu i prestiżu.

U nas moda na zamykanie osiedli rozkwitła zwłaszcza w znacznych miastach. Ludzie zmęczeni hałasem, bałaganem i brakiem poczucia bezpieczeństwa zaczęli poszukiwać miejsc, które podadzą im odpoczynek także dłuższe wrażenie intymności, a przy tymże będą ładnie zagospodarowane i wysokie. Z daleka od uciążliwych domokrążców, miejscowych pijaczków okupujących ławki w pomieszczeniu, gdzie gdy był plac rozrywek dla niemowlęta. Takie myślenie sprawiło, że ważne osiedla grodzone utożsamiane były z komfortem i prestiżem. Z okresem trwania na miastach zamkniętych stawały się jeszcze bardziej widoczne. Oraz wtedy nie wyłącznie ze względu na wartość, ale również standard, który uległ obniżeniu. Przypadkiem że stanowić warszawski Wilanów, dzielnica, w której zaczęli umieszczać się młodzi warszawiacy, a i zamożni emeryci.

Modę na zakończone osiedla kreują i jedni deweloperzy. Wiele spośród nich zawiera gwarancję czy monitoring. Stróż budzi poczucie bezpieczeństwa: nie pozwoli wejść intruzom na plac kompleksu, dopilnuje, aby dzieci go nie opuszczały, odpowiednio zainterweniuje w sprawie zagrożenia.

Niestety, dla wielu miast zamknięte osiedla stawały się równocześnie problemem, bo zaburzają ład miejski i ograniczają przestrzeń publiczną. Nierzadko dochodzi oddaj do absurdu – niepotrzebne płoty umieszcza się na przecięciu uczęszczanych szlaków komunikacyjnych, utrudniając w niniejszy rodzaj innym okolicznym mieszkańcom swobodne zajmowanie się do miastu. I liczy, że bardzo trudno będzie przełamać ten styl, bo deweloperzy budują dla klientów, oraz ci bardzo żądają miejsc w miastach zamkniętych.

Dodajmy, że zamknięte osiedla budują wprawdzie namiastkę poczucia bezpieczeństwa, tylko a mogą powodować się same do narastania społecznych podziałów. Socjologowie podkreślają, że utożsamianie osiedli zamkniętych z miejscem prestiżowym, czyli lepszym, powoduje, że ludzie zwykłych miast są widziani jako gorsi, biedniejsi, mniej inteligentni. Stanowią toż stereotypy, jakie mogą prowadzić agresję jednej grupy wobec drugiej.

Także osoby zamieszkujące osiedla zamknięte, albo to ze względu na poczucie lęku, czy chęć poznania się spośród indywidualnych i wyrażenia swojego statusu materialnego, nie nawiązują bezpośrednich kontaktów sąsiedzkich. W przypadku pierwszej klasy brak poczucia bezpieczeństwa często odnosi się z brakiem zaufania do własnych typów. Z zmian osoby zamożne wolą przesuwać się w zakresu osób o podobnym statusie materialnym i zainteresowaniach.

Zdaniem niektórych specjalistów, paradoksalnie nie znając osób zajmujących obok nas, czujemy się nieswojo, co zmniejsza nasze poczucie bezpieczeństwa. W ten rodzaj ma się błędne koło. Do ostatniego dochodzi przeświadczenie, że istniejemy pewni dopiero w bliskim istnieniu. I toż może doprowadzać do właściwych zaburzeń psychicznych, takich jak nerwica albo nawet depresja.

Opis admin

Check Also

Rejestr urzędów jurystycznych

Prawnik nie samo ma imię. Jest potężne spektrum zawodów prawniczych. Uznają się do nich między …