Jaki ruch jest najznakomitszy w Korei Południowej?

Jaki sport jest najpopularniejszy w Korei Południowej? Odpowiedź że cię nieco zdziwić – jest zatem Starcraft, czyli komputerowa kosmiczna strategia. E-sport powoli przebija się do mainstreamu, stając się równoprawną dyscypliną zmagań. Zapraszamy do bliskiego przewodnika po elektronicznym sporcie!

Korzenie zmagań przed ekranami komputerów sięgają aż do lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. W 1972 roku, na amerykańskim Uniwersytecie Stanforda, zrobiły się zawody w grze Spacewar. Dziewięć lat później słynna firma Atari zorganizowała The Space Invaders Championship – ogólnokrajowy (10 tysięcy uczestników) e-sportowy turniej, w jakim zamiarem było zdobycie jak najwyższego wyniku. E-sport a jego właściwy rozkwit nastąpił tylko na początku XXI wieku, jak to podłączenie do Internetu stało się powszechne, a prędkości transferu znacznie wzrosły. Zanim jednak elektroniczny sport przeniósł się w cyberprzestrzeń, dużą renomą bawiły się tak zwane LAN party, czyli organizowane bezpośrednio po zamkach oraz kafejkach internetowych wieloosobowe zmagania, w których komputery były podłączone ze sobą za pomocą kablowej sieci lokalnej (LAN). W pozostałym czasie triumfy święciły takie frajdy jak Quake III Arena, Counterstrike (popularny zresztą do dziś), Starcraft czy Unreal Tournament.

Obecnie e-sport dorobił się wielu eventów, w tym przynajmniej kilkunastu o kontynentalnym i globalnym zasięgu. Od 2003 w Paryżu budowane są eSports World Cup, więc po prostu mundial w internetowym sporcie. Żebym posiadać uprawnienie do popisu na ostatniej renomowanej imprezie, zawodnik lub system musi przejść przez polskie eliminacje. W minionym roku setki graczy z wszelkiego świata rywalizowało w 6 tytułach na PC i konsole.

Opis admin

Check Also

Jak napisałem członek zarządu Barcy, negocjacje z Argentyńczykiem są obecnie na ostatniej prostej.

Jak napisałem członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są obecnie na ostatniej prostej. Sprawą, nad …