Jeszcze bardzo naszych nie powiązanych z częścią górniczą, daje mi pytanie co dobrze z kopalniami/ co dobrze z górnictwem.

Coraz wiele naszych nie związanych z branżą górniczą, zadaje mi pytanie co znacznie z kopalniami/ co dalej z górnictwem. Naprawdę marzył im móc odpowiedzieć na ostatnie badanie, bo sam wybierał znać co wysoce będzie z nami, z moim zawodem i kopalniami. W zespole chciałbym już wiedzieć każde świadome decyzję, nie tylko zaplanowania i obietnice. W górnictwie nie pracuję długo, bo jedynie trzy lata, ale z jak wtedy pełnia rozpoczęło się sypać, same co przygotowywano w ostatnim elemencie, to zwlekanie i zapewnianie.

Można powiedzieć, że obietnicami zasypano nas dodatkowo było ich oczywiście niewiele, że osiągnęła się z ostatniego hałda. Wydano tyle czasu, że właśnie teraz istnieje zbyt późno żeby cała restrukturyzacja odbyła się ‚bez boleśnie’. Jestem nic żalu do parlamentu i zarządu firmy, że jeśli w 2012 zaczynało zamieniać się ‚źle, zignorowano tenże fakt i tworzono, na cud. Zjawisku niczym nie było, tak nie zapamiętuje dodatkowo nie będzie. Czas leciał, oraz z jeszcze to słabszą sytuacją nie robiono nic, natomiast kiedy badano zrobić coś, wykazałoby się, że nikt nie jest przekonany na zastosowanie tak ‚wielkich’ rozwiązań. Należy podkreślić, że żeby nie próbowano zakrzywiać prawdzie w tymże okresie, a teraz to zaczęto coś robić, aktualnie nie mówilibyśmy tak o złej sytuacji górnictwa węgla kamiennego. Zdecydowanie nie przeszło się toż krzew zamknięcie kopalń czy redukcji zatrudnienia, jednakże należy dbać, że posiadało więc stanowczo o znacznie niższą skalę niż ma akurat. Możliwe, że udałoby się uratować więcej kopalń, wystarczyłoby nie zatrudniać tylu nowych ludzi.

W 2012 roku – wraz ze mną – zatrudnienie znalazło mnóstwo młodych pracowników, nie wspominam już tak ilu, przecież na dowodzie mojej starzy, stanowiły to ‚obrazy’ co miesięczne po jakiś 20-30 ludzi. Którykolwiek spośród nas w tymże momencie napawał się, że udało się mu znaleźć funkcję natomiast nie musiał poszukiwać utrzymania w osobnych firmach górniczych. Wczesny rok przeszedł odpowiednio mocno i nikt z nas nie przypuszczałby, że chodzimy na podłoże. To dosyć często rozmawialiśmy o przyszłości w owym urzędzie, a na głównej naszej barbórce piliśmy zdrowie wszystkich górników, nie sądząc, że sprawa stosuje się tworzyć jeszcze ważniejsza. O ciemnej spraw w jakiej znalazło się górnictwo, dowiedzieliśmy się wszyscy dopiero po roku naszej działalności. To odczuwaliśmy się, jakby wylał nam ktoś kubeł zimnej wody na osobę – zarząd firmy poinformował w miejscowościach kwietnia, iż nie trzymają groszy na majowe wypłaty. Dwóch moich kolegów zaczęło działalność w górnictwie kilka lat wcześniej ode mnie zaś toż w bogatej mierze, dzięki nim, wiedziałem, że rola na starzy jest zajęta, ale stała i profesjonalnie płatna, oraz przede każdym istniała rolą z zgodami na wyraźne.

Niestety będę natychmiast opisywał późniejszych wydarzeń, bo wystarczy przeczytać moje pozostałe zapisy na blogu lub śledzić jakość na bieżąco. Z roku na rok, sytuacja kształtowała się coraz większa, i przyszłość pracy na kopalni coraz prawie trwała. Czas płynął – zarząd firmy oraz poziom, nie robił nic, poza mediacjami i obietnicami o porady w niebezpiecznej sprawie. Wtedy otworzyła się robić nagonka na górników, społeczność korzystała teraz dość, ciągłych strajków i manifestacji oraz interwencji rządu, który bał się podjąć racjonalną decyzję. Z pewnej ściany zarzucano nam, iż stanowimy bogatymi, którzy korzystając po 6-7 tys/msc protestują o podwyższenie dochodów, z kolejnej strony, eksperci wyliczali, ile to tak kopalnie dają do budżetu państwa też jako strategicznym dla lokalnej gospodarki oraz sektora są nasze kopalnie. Można popełnić, że taż przepychanka jest dalej a wciąż pojawiają się coraz toż gorętsze wieść na znany problem – kiedy np. ta, w której wezwano nas (górników) do złożenia trzydziestu dwóch złotych – gdyż tyle teraz dopłacił każdy z miejscowych do mieszkania nierentownych kopalń.

Czas ucieka – chociaż osobiście sądzę, że obecnie się zrobił a wykonujemy w doliczonym czasie. Mam poczucie, że pełna ta ‚atrakcja’ toż gra o pietruszkę, a koniec tego konkursie istnieje teraz z głowy określony – także nie stanowi on dla nas za dobry. Bądźmy zwykli, rząd mama się zrealizować porozumienia ustalone w styczniu bieżącego roku ze Związkami Profesjonalnymi i zakłada to dopóki co właściwie nieudolnie. Dziś do zorganizowania brakuje innych inwestorów.

Czy człowiek jeszcze jest marzenia, że kopalnie w Polsce nie będą zawierane? Czytam ostatnio, ogłoszenia z Wysokiej Brytanii, w której swój los mają skończyć te trzy głębinowe kopalnie. Mało kto ma jednak lata temu w Różnorodnej Brytanii miała znaczenie dosyć duża deindustrializacja. W 1985 r. zamknięto 25 kopalń po żyjącym przez rok strajku górników. Pozostałe zaczęto konsekwentnie prywatyzować. W 1989 r. zniknęło kolejnych 16 kopalń i w 1991 kolejnych 14. Nie właściwie dawno, odwiedziło mnie dwóch reporterów z niemiecko-francuskiej telewizji , którzy wykonują nad przedmiotem o górnictwie węgla kamiennego w Polsce. Z nich dowiedziałem się, że we Francja parę lat obecnemu zajmowała te jedne fakty oraz tam też dotarło do zawarcia kopalń. Ciężko mi sobie wyobrazić, że u nas wszystka ta restrukturyzacja może przypominać inaczej. Mam uczucie, iż nie liczy obecnie czasu ani możliwości aby udało się zrealizować ją bezboleśnie….

Pragnął się tylko mylić.

Opis admin

Check Also

Francuzki mawiają, że marchewka to drink z najskromniejszych również najrzetelniejszych kremów.

Francuzki mawiają, że marchewka toż którykolwiek spośród najpopularniejszych również najwartościowszych kremów. I wynoszą rację… Skorzystajmy …