Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków truchta

Według ostrożnych szacunków nawet 4 mln Polaków idzie po publicznych chodnikach, parkowych alejkach, leśnych ścieżkach, i czasami nawet ostrych górskich szlakach. Wielu zamierza dopiero rozpocząć przygodę z bieganiem. Podpowiadamy, w co się zaopatrzyć, by ten sport przeprowadzało się miło, zdrowo i łatwo. 

Bez wątpienia bieganie to sama z największych form pracy fizycznej. Długo można podawać jego wady: poprawia kondycję, uaktywnia pracę całego systemu, usprawnia funkcjonowanie serca, płuc, mięśni kończyn niskich i obręczy biodrowej, obniża poziom złego cholesterolu, a też zapobiega rozwojowi osteoporozy. Jakby obecnego istniałoby kilkoro, regularne przebieżki pozytywnie działają na samopoczucie oraz osiągną odbić się od stresów czy miej lękowych. 

Ten sport przyniesie nam wiele korzyści, ale pod warunkiem, że do treningów podejdziemy rozsądnie i odpowiedzialnie. Przede każdym musimy zadbać o odpowiednie buty. Oczywiście chociażby w naturalnych trampkach czy tenisówkach damy radę przebiec całkiem długi dystans, ale konsekwencją tego będą: szybsze zmęczenie, otarcia, uszkodzenia paznokci, bóle nóg i stawów (i czasami nawet kręgosłupa) czy kontuzje, zwłaszcza ścięgna Achillesa – jego uszkodzenie lub uszkodzenie może wpływać koniecznością unieruchomienia nogi nawet na kilka tygodni. 

Jakie buty wybrać? Wiele kobiet poleca się marką, wyglądem czy kolorem, zapominając o tym, że najistotniejsza jest ich funkcjonalność. W porządnych sklepach sportowych możemy zrobić wideoanalizę, która pomoże określić typ stopy i pokaże, jak odbiera ona podczas biegu. Dzięki temu dowiemy się, jaki przykład obuwia wybrać, by trening stanowił niebywale efektywny, a my lepiej zabezpieczeni przed ewentualnymi urazami.

Ale nawet najbardziej profesjonalne buty nie zawsze uchronią przed zmorą wielu biegaczy, czyli odciskami i otarciami stopy. Więc warto korzystać zawsze przy sobie plastry, np. z dodatkiem kojącego aloesu, które pomogą przy otarciach, natomiast te wodoodporne, doskonale zabezpieczające ranę. Pamiętajmy, żebym nasza apteczka była zazwyczaj dobrze wyposażona.

W co dodatkowo powinien wyposażyć się początkujący biegacz? Oprócz butów charakterystyczne są jeszcze nowe czynniki garderoby. Strój powinien żyć w siłę luźny, jednak przede każdym zbudowany z środka gwarantującego optymalną regulację wilgoci i bliskie oddychanie skóry. Wielu zwolenników mają spodnie, bluzy czy koszulki termoaktywne, pozwalające na utrzymywanie stałej, naturalnej temperatury ciała. W trakcie wysiłku fizycznego chronią przed wychłodzeniem organizmu, izolując z warunków atmosferycznych przy równoczesnym wysokim poziomie wentylacji zapewniającej odprowadzenie potu na zewnątrz.

Innym ciekawym wynalazkiem są skarpety kompresyjne, które podczas biegu stopniowo uciskają żyły, co przyspiesza metabolizm i zmienia przechodzenie w mięśniach łydki, natomiast w skutku powoduje szybszą regenerację po sporcie i zwiększenie wydolności w trakcie jego życia.

Biegające kobiety powinny wyposażyć się w specjalny biustonosz sportowy, który o 80 proc. redukuje ruchy piersi podczas treningu (zwykły stanik właśnie o 30 proc.), co zabezpiecza przed utratą jędrności, otarciami, a nawet bólami pleców. 

Warto jeszcze pomyśleć o okularach przeciwsłonecznych, chroniących oczy przed szkodliwym promieniowaniem i owadami, a jeszcze czapce, która w lecie zabezpieczy przed przegrzaniem, oraz w zimie zatrzyma dobro i ochroni głowę przed zimnem.

Podczas procesu nie możemy zapominać o uzupełnianiu płynów, gdyż w innym razie narażamy się na odwodnienie. W zakładach sportowych znajdziemy wielki wybór tzw. camelbacków, czyli pojemników na napój, które stawiamy na plecy a dzięki owemu nie musimy biegać z butelką w dłoni.

Opis admin

Check Also

Jak napisałem członek zarządu Barcy, negocjacje z Argentyńczykiem są obecnie na ostatniej prostej.

Jak napisałem członek zarządu Barcy, rozmowy z Argentyńczykiem są obecnie na ostatniej prostej. Sprawą, nad …