Wiosna i lato to idealna kolej na rower

Wiosna i lato to doskonała czas na rower, więc niebawem dużo spośród nas postanowi wybrać się na wycieczkę rowerową trochę wysoce niż okolice domu. Jeśli zamierzamy w podróż wyjechać autem, to o wcześniej zastanowić się nad metodą bezpiecznego transportu. Do wyboru istnieje parę sposobów przewozu rowerów. Z nas chce, czy umieścimy je na dachu, na tylnej klapie czy zainstalujemy w okolicy bagażowej.

Jeżeli planujemy zadbać o spalanie paliwa naszego pojazdu na trasie znacznie dużo przewieźć rowery w auta w strefy bagażowej. Złożenie tylnych siedzeń ułatwia zmieszczenie rowerów w tylnej części pojazdu, jednak podczas kolizji są one prawdziwym ryzykiem dla bezpieczeństwa kierowcy i pasażera. Bagaże nie mogą się przemieszczać. Tworzy to wyjątkowe niebezpieczeństwo, a przecież wyjazd na rowery jest żyć tematem zdrowego sposobu bycia.

Na zbycie przydatne są liczne rozwiązania pozwalające przewozić rowery na zewnątrz samochodu. Wśród nich odkryjemy bagażniki umieszczane na dach, na hak również na klapę bagażnika. Wybór jest wielki. Jak to się zdecydować?

Przed wyborem bagażnika rowerowego należy się zastanowić czy chcemy przewozić tylko rower, albo też będziemy wybierali skorzystać bagażnik bazowy do transportu różnego sposobie sprzętu (np. deski windsurfingowej lub nart). W idealnym sukcesu możemy zdecydować się na bagażnik montowany na haku holowniczym albo na tylnej klapie samochodu. Jeśli a chcemy, żeby bagażnik stanowił dużo powszechny musimy zdecydować się na belki bazowe montowane na dachu samochodu. Dopiero na ostatnich belkach zamocujemy uchwyt rowerowy.

Decydując się na bagażnik przeznaczony tylko i wyłącznie do przewozu rowerów możemy wykorzystać z kolekcji bagażników na tylną klapę. Wymagamy jednak sprawdzić, czy swój samochód idzie na dokonanie takiego bagażnika. Możliwość skorzystania i wybór bagażnika na tył zależny istnieje z konstrukcji pojazdu.

Warto także wiedzieć o tym, że wg badań przeprowadzonych przez niemiecki ADAC, przy przewożeniu 3 rowerów zużycie paliwa najbardziej wzrasta kiedy wykorzystujemy bagażnik na tylną klapę. Natomiast zatem nie najważniejszy element przewozu rowerów, w ostatnich danych na chyba nie jest bez znaczenia.

Chcąc zastosować bagażnik montowany na hak holowniczy musimy być samochód w niego wyposażony lub doliczyć koszt montażu haka do zapłaty bagażnika. Zastosowanie takiego rozwiązania jest przecież swoje zalecie. 

Bagażnik tworzony na hak pozwala wziąć się do bagażnika bez usuwania spośród niego rowerów. Wadą tego rozwiązania jest ograniczanie widoczności słońc i tablicy rejestracyjnej pojazdu.

Z tej uwagi większość bagażników na hak wyposażonych istnieje w tablice świetlne lub jest możliwość dokupienia tablicy świetlnej.

Jeśli organizujemy w perspektywy przewozić nie tylko rowery, a inne akcesoria warto rozważyć o czymś dużo powszechnym. Są tutaj zastosowanie bagażniki dachowe. Wybór tego rozwiązania tworzy się z zakupem belek organizowanych w poprzek dachu a również uchwytu rowerowego.

Dobierając uchwyt musimy zwrócić opinię na takie wartości naszego roweru jak: wartość i kształt ramy, jego ciężar, a nawet wysokość opony wraz z felgą (niektóre paski mocujące koło mogą zaprezentować się za krótkie). Są także rowery, których ramy nie potrafią być ściskane szczękami uchwytów rowerowych. Trzeba wówczas wybrać drugie rozwiązanie – np. uchwyt rowerowy chwytający za widelec.

Bagażnik rowerowy na dachu to rozwiązanie cieszące się największą popularnością wśród użytkowników. Załadunek nawet 4 do 5 rowerów na dachu nie stanowi problemu, szczególnie dla użytkowników średniej i małej wielkości aut.

Jeśli zaś w perspektywie postanowimy przewozić narty, deski, kajak czy inne elementy wystarczy tylko dokupić odpowiednie uchwyty i urządzenia, jak boxy dachowe, uchwyty do nart itp. Stanowiąc o wyborze bagażnika i dodatków warto wspominać o zabezpieczeniu rowerów i tegoż bagażnika przed kradzieżą. To pozwoli uniknąć nieprzyjemnych rozczarowań.

Opis admin

Check Also

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. Oraz wówczas bez ogromniejszego trudu!

Godzina spokojnej podróży na rowerze pozwala spalić około 500 kalorii. Również wtedy bez intensywniejszego trudu! …